Hападната новинарка среде Скопје, полицијата не реагирала

0

Новинарката Емилија Лазаревска јавно се пожали од однесувањето на двајца полицајци кои патролирале во центарот на Скопје, кај Триумфалната капија. Имено, додека таа заедно со нејзина пријателка минувале по пешачки премин, возач ќе ги прегазел со автомобил, а потоа, сакал физички да се пресмета. Новинарката Лазаревска реагирала кај полицајците, но тие и кажале дека не патролираат за да ја штитат нејзе, туку за друго се дојдени.

„Денeска, петок, 21.12.2018, некаде околу 15 часот, бев сведок на непрофесионално и раскалаштено однесување на двајца полициски службеници кои седат во полициското возило паркирано до Триумфалната на Бетка. Со слушалки во уши и мобилните во раце, на пријателка (Силвана Бркуљан) која побара помош затоа што две невоспитани момчиња прво сакаа да нѐ изгазат , па да нѐ тепаат, еден од полицајците ѝ рече да шета, а потоа другиот излезе за да ни каже дека тој не е тука за нас и да нѐ пази да не нѐ изгази некој во пешачка зона. Уште ни рече дека сите автомобили и комбиња имаат право тука да возат, затоа што тука живеат и работат.

Нормално не е така. Се разбира, потоа се врати кај својот колега и двајцата продолжија да играат на своите мобилни телефони. Дечки од власта. Скопје е во константен хаос. Ништо не функционира. Возачите се пресметуваат меѓу себе на сообраќајниците. Нема сообраќајна полиција. Секој вози како сака. Пешаците и невоспитаните аздисани возачи се на раб на секојдневни тепачки, затоа што нема полицајци низ градот да казнуваат и регулираат. Каде ви се оние маалски полицајци?

Ништо не се почитува. Општ хаос е. На работ на анархија, да не речам граѓанска непослушност со несогледиви последици. Во центар се врши дотур на стока во забранетиот период, лично видов најмалку десетина комбиња и камиончиња. Се вози низ плоштад, се паркира на плоштад. Секој фрла отпад каде ќе стаса. Плука насекаде. Се уринира по хаустори. Се краде од минувачи. Градот е една огромна депонија. Едно ливче не е поместено, ништо не е исчистено. Втората фотографија е од околината на ГТЦ. Тук-таму кадешто е собрано сувото лисје и ѓубрето, така стои со недели и се направени насекаде диви депонии. Се пуши речиси во сите угостителски објекти, ХАОС! ГИ ИСПУШТИВТЕ КОМПЛЕТНО КОНЦИТЕ ОД РАЦЕ: НИШТО НЕ КОНТРОЛИРАТЕ! Ова е навистина ОПАСНА ситуација. Вразумете се, и воспоставете ред во државата. ИТНО“, напиша Лазаревска на Фејсбук.

Емилија Лазаревска е долгогодишен новинар, поранешна уредничка во ТВ Телма, а сега сопственичка на веб порталот “Ако.мк”.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com