7 Архитектонски чуда на Источна Европа кои мора да ги видите

0

 

Без разлика дали е инспирирана од византиската, готската, бруталистичката или барокната ера, источно-европската архитектура често нуди мешавина на стилови и движења, зградите обезбедуваат уникатен увид во историјата и менталитетот на секоја нација. И додека секоја зграда има своја приказна и место во историјата, некои од нив станаа дел од националниот идентитет и направија белег што не може да се избрише.

 

Палата Петерхоф, Санкт Петербург, Русија

Наведена како светско културно наследство на УНЕСКО, комплексот на палати и градини во Петерхоф е една од главните историски локалитети на Санкт Петербург. Рускиот Версај (како што често се нарекува) беше направен како кралска резиденција на царот Петар Велики. Инспириран од неговата посета на Шато Версај, самиот Петар  има значителен удел во дизајнот на палатата. Освен него, познатите архитекти Леблонт, Барунштајн, Мичети и Растрели, исто така, го дадоа својот придонес во финалниот изглед на Петергоф, која е финализирана во 1755 година.

Словенски Рожлас, Братислава, Словачка

Прогласена за една од 30 најгрди објекти во светот, седиштето на словачкото радио останува еден од најзабележливите примери на бруталистичката архитектура во Братислава. Изграден како превртена пирамида, високиот објект од 80 метри беше дизајниран од словачки архитекти Светко, Џуркович и Кислинг во 1967 година. И покрај годините на исмејување, зградата Словенски Рожлас стана легендарна фигура на словачка архитектура, освојувајќи титула „Конструкција на векот’ и „Национален споменик на културата на Република Словачка“.

Стар Мост, Мостар, Босна и Херцеговина

Еден од најпознатите обележја на Босна и Херцеговина, Стариот мост во Мостар е дизајниран во 16 век од страна на познатиот отомански архитект Мимар Синан / Хајрудин. Премостувајќи ја реката Неретва, Стариот мост ги поврзува двата дела на градот. Тој е широк 4 метри и долг 30 метри. Оштетен од Хрватите за време на граѓанската војна од деведесеттите години, Стариот мост се поправаше во периодот помеѓу 2001 и 2004 година. Денес, тој останува едно од најзначајните архитектонски чуда на Босна и Херцеговина , како и една од најубавите и посетените туристички локалитети.

Блок 21, Белград, Србија

Приватниот станбен блок познат по својот карактеристичен бруталистички изглед, Блок 21, е легендарен дел од населбата Нов Белград. Составена од шест станбени кули и два блока, тоа претставува еден од школските примери на социјалистичка архитектура. Особено забележлива е меандра, долга зграда со должина од 972 метри, со 789 апартмани, најдолгата во поранешна Југославија. Често наречен “Големиот кинески ѕид” од страна на локалното население, тој беше дизајниран во 1960-тите од страна на истакнати српски архитекти Ленарчиќ, Митиќ, Петровиќ и Чанак. Голем конструктивен подвиг во тоа време, а неговата примарна цел беше домување на активен и пензиониран воен персонал. Како што забележа еден од архитектите кои ја дизајнираа зградата, државата сакаше да добие најголем број на станови за инвестицијата што ја направи, ограничувајќи ја креативната слобода и информирање на минималистички и малку необичен облик на последната зграда.

Катедрала Светиот блажен Василиј, Москва, Русија

Катедралата Свети Василиј е навистина архитектонско чудо како ниедно друго. Наведена како Светско наследство на УНЕСКО, неговата првична конструкција беше наредена од цар Иван Грозни како начин да се прослави победaта во Руско-Казачката војна. Мистериозно, не е познато кој е архитект на една од најславните светски цркви, и многу малку е општо познато за процесот на градење. Друга особеност во врска со катедралата е мистеријата на нејзиниот стил и инспирација. Единствена е кога станува збор за изгледот, таа нема никакви заеднички карактеристики со европските или византиските архитектонски стилови од времето, што доведува до заклучоци дека нејзиниот дизајн е мешавина од азиски и традиционални сибирски дрвени црковни архитектури. Се карактеризира со шарените куполи слични на пламен што се издига до небо.

 Куќа што танцува, Прага, Чешка

Многу невообичаено за традиционалниот, барокен и готски стил во Прага, зградата на танцувачката куќа сигурно им го одзема вниманиете на сите што го посетуваат главниот град на Чешка. Дизајниран од двајца архитекти, Милуниќ и Гери, зградата е финализирана во 1996 година како седиште на холандската банка „Национале-Недерланден“. Замислена како јин и јанг, или движење и стоење од страна на Милуниќ, Куќата што танцува најчесто се смета за дел од деконструктивистичкото движење во архитектурата. Денес зградата може да се види на монета од 2000 година на чешката круна, докажувајќи ја нејзината важност и влијание врз Прага и чешката култура воопшто.

Црква Св. Сава, Белград, Србија       

Една од најголемите православни цркви во светот и една од најголемите црковни згради во светот, црквата Свети Сава е посветена на основачот на Српската Православна Црква. Внатрешно е декорирана со бројни мозаици и текстови на црковнословенски јазик, и е најголемата црква во светот украсена со мозаична техника. Денес, тоа е најмонументалната зграда во Белград и една од најчесто посетените од страна на туристите и локалното население.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com