Ја исправаа 20 години, еве што направиле

0

По повеќе од 20 години напори да ја исправат кривата кула во Пиза, инженерите велат дека ја исправиле за четири сантиметри и дека нејзината структура сега е подобра од очекувањата.

Новинската агенција АНСА цитира консултант на меѓународниот комитет кој го надгледува нагибот на кулата, а кој изјавил дека прогресивното опоравување на нагибот е добра вест, но дека сеопфатното структурално „здравје“ на кулата е поважно, пренесуваат агенциите.

Кулата од 12 век е отворена за јавноста во 2001 година, откако беше затворена повеќе од 10 години, за да можат работниците да го намалат нагибот.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com