Ѓорческа избори четвртфинале во Истанбул

0

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа се пласира во четвртфиналето на фјучерс турнирот во Истанбул откако одигра маратонски меч со големата турска тениска надеж, 16-годишната Илај Јорус. Лина првиот сет го загуби во тајбрејк со 7-6, а следните два ги доби со 7-5 и 7-5.
Претходно Лина ја победи и првата носителка Ирина Кормачева со 2-0 во сетови.
Во четвртфиналето македонската тенисерка ќе игра со руската квалификантка Дариа Крушкова.
Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com