Чај што помага во топењето на масните наслаги

0

Зелениот чај повторно е во центарот на вниманието. Освен што изобилува со антиоксиданси, се најде и на листата „производи за слабеење“.

Поради своите прехрамбени и антиоксидативни вредности, на зелениот чај му се припишуваат и многу здравствени предности, вклучувајќи го и губитокот на тежина. Се користи многу одамна во традиционалната кинеска медицина за лекување разни здравствени состојби.

Зелениот чај го поттикнува слабеењето забрзувајќи го метаболизмот. Содржи катехински флавоноид, кој е антиоксидант и го поттикнува метаболизмот. Студијата објавена во 2010 година открива дека додатоците на зелен чај кој содржи кофеин или катехини имаат мало, но позитивно влијание на програмите за слабеење.

Редовното вежбање и консумирање здрава храна со многу овошје и зеленчук е најделотворната стратегија за слабеење, но со зелениот чај резултатите ќе бидат уште поделотворни.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com