„Убер“ ќе пренесува храна со беспилотни летала

0

 

Такси компанијата „Убер” има намера да отвори нова услуга за пренесување храна со користење на беспилотни летала. Новата услуга, ќе биде обезбедена од страна на „Убер Итс“ и ќе биде лансирана во 2021 година, истовремено на неколку пазари.

Во мај, шефот на фирмата  „Убер“ , Дара Хосровшахи, потврди дека неговата компанија развива роботи за пренесување храна.

„Нам ни се потребни летечки хамбургери”, рече главниот менаџер. Според неговите проценки, испорачаните беспилотни летала ќе можат да донесат храна до прагот на вратата за само 5-30 минути.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com