Тихомир Поп Асановиќ во Скопје промовира албум со македонски музичари!

0

Во понеделник, 25-ти март, точно на пладне, во музичката продавница Југотон во Скопје (ГТЦ, први кат), својот најнов албум Povratak prvoj ljubavi/ Return to the First Love,, ќе го промовира легендарниот хрватски клавијатурист Тихомир Поп Асановиќ. Албумот, како двоен компакт-диск и двоен винил, е во издание на водечката дискографска куќа во регионот – Croatia Records, која по повеќе од четврт век се врати во Македонија.

Освен Кроација Рекордс, ова е своевидното враќањето и на самиот Тихомир Поп Асановиќ, кој инаку е роден во Скопје, кое што доаѓа по повеќе од четири децении солистичка дискографска пауза, бидејќи од легендарниот албум ПОП (1976) поминаа 43 години, а од култниот Мајко земјо (1974), цели 45.

Тихомир Поп Асановиќ, вљубеник во џезот, рокот и фанкот, почитуван е во целиот свет, а ние го паметиме како еден од најдобрите европски клавијатуристи. Тој е некогашен член на Тајм и Септембер, а беше дел и од Југословенска Поп Селекција. Со своите бравурозни изведби ги придружуваше големите имиња на регионалната сцена: Јосипа Лисац, Бошко Петровиќ, Про Арте… Токму со најдобрите регионални музичари Поп го сними и новиот албум, составен од хрватски и англиски песни, како и од ново македонско музичко богатство. Тихомир Поп Асановиќ & Пријателите е името на бендот со кој работеше на сите песни, а освен Поп, тука се и пејачката: Сабрина Хебири, гитаристот Јани Модер, басистот Давор Чрнигој и тапанарот Давид Морган.

Како гости, на албумот се најдоа: Влатко Стефановски, Аки Рахимовски, Драги Јелиќ, Радомир Михајловиќ Точак, Ненад Чанак, Ведран Божиќ, Примож Грашич, Aмир Гвицман, Драго В., Јанез Бончина, Владо Јаневски (кој напиша и дел од текстовите), Каролина Гочева, Саша Антиќ, Тоне Туоро и Винко Михиќ. Како текстописец, хрватските текстови ги потпишува угледниот рок-критичар Златко Гал.

Албумот, во продукција на Душко Мандиќ, е снимен во студиото на Кроација Рекордс во Загреб и во RSL студио во Ново Место во Словенија. Прекрасната насловна страница на обвивката ја разубавува фотографија на синот на Поп – Милан Александар Асановиќ, додека ликовното обликување го работеше Иво Т. Монтина.

Од првиот сингл Femme Fatale, преку македонскиот бисер Лудо момче, Македонче, и новата верзија на извонредната песна од Септембер – Домовино моја, до прогресивното ремек-дело Express za Novi Sad, албумот Povratak prvoj ljubavi/ Return to the First Love, дефинитивно е едно од најдобрите музички изданија, кое последниве години е објавено на регионалната музичка сцена.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com