Сопственикот на Монако обвинет за корупција

0

 

Правосудните органи на Монако му предадоа на рускиот бизнисмен, претседател на фудбалскиот клуб „Монако“, Димитриј Риболовлев официјално обвинение за корупција.

Тој во моментов е ослободен со писмена обврска да не го напушти местото, изјавил обвинителот на Монако, Силви Пети-Леклер.

Покрај Риболовлев, уште три лица вклучени во случајот се обвинети: адвокатката Татјана Бершеда, како и Кристина и Антоан Нармино (сопруга и син на поранешниот прв човек на судот во Монако, Филип Нармино, обвинет претходно).

Рускиот милијардер беше уапсен во Монако вечерта на 6 ноември, неколку часа пред натпреварот на неговиот тим против Бриж во Лигата на шампионите. Неговата куќа била претреена. Руската одбрана веќе потврди дека сослушувањето било поврзано со податоците што паднале во рацете на истрагата за време на судската процес на бизнисменот со уметничкиот дилер Ив Бувие. Риболовлев тврди дека за 10 години соработка, Швајцарците го измамиле речиси 1 милијарда евра.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com