Сончево и топло време со температури до 34 степени

0

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Од таму додаваат дека во текот на денот ќе дува умерен до засилен северен ветер, а попладне ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Минималната температура ќе се движи во интервал од 11 до 19 Целзиусови степени, а максималната од 26 до 34 степени.

Во Скопје, сончево и топло време со мала до умерена облачност и со умерен, повремено засилен северен ветер. Температурата ќе достигне до 31 степен.

Под влијание на топла воздушна маса од југ и во наредните денови ќе продолжи периодот на топло време, а особено топло се очекува да биде од средината на наредната седмица. Локално во попладневните часови ќе има краткотраен пороен дожд со грмежи и услови за изолирана појава на град.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com