Снежана од бајките во филозофска расправа

0

Една од најомилените улоги на Кристен Бел е Ана од „Замрзнат“, но фановите може да бидат изненадени кога ќе дознаат дека таа има прашања за уште една многу позната Дизни принцеза.
Во новото интервју, актерката, 38, изрази загриженост во врска со Снежана и седумте џуџиња откако ја прочита книгата за деца на нејзините две ќерки Линколн, 5 и Делта, 3.
-Секој пат кога ќе ја прочитаме Снежана, ги гледам моите девојки и ги прашувам: „Не мислите ли дека е чудно што Снежана не ја прашала старата вештерка зошто треба да го јаде јаболкото?“. Или „каде ја добила таа јаболка?“. Велам:„ Јас никогаш не би земал храна од странец. А вие?“. И моите деца викаат „Не!“. И јас си велам „Добро, правам нешто добро “ – изјави таа за списанието „Родители“.
Бел, исто така, најде проблем со однесувањето на друг лик.
-Не мислите ли дека е чудно што принцот ја бакнува Снежана без нејзина дозвола? – изјави Бел, додавајќи дека им објаснила на девојките „Затоа што не може бакнуваш некој ако спие.“
Во анимираниот класик од 1937 година, принцот брза да ја види Снежана, само за да дознае дека таа умрела. Тој ги прашува седумте џуџиња да го отворат ковчегот за да може да се збогува пред да се наведне и да ја бакне на усните, предизвикувајќи да се разбуди од нејзиниот сон.

Ваквите изјави предизвикаа некои корисници на Твитер, кои не се согласија со коментарите на Бел за бајката. „Иако се согласувам за ова, престанете да ги анализирате и уништувате моите омилени девојки од Дизни!“, објави еден критичар. Друга напиша: „Ја сакам „@IMKristenBell“ и го почитувам нејзиното мислење, но искрено како дете не мислам толку длабоко во врска со овие филмови и верувам дека повеќето деца не ги забележуваат тие работи. Како возрасни, да, можеме да ги видиме, и тие се малку чудни, но повеќето деца не се загледуваат толку длабоко во филмовите“.
Интервјуто на Бел се случи неколку дена откако Кира Најтли изјави на „Елен Деџенерес шоу“ дека „и забранила“ на нејзината 3-годишна ќерка, Еди, да ја гледа Пепелашка.
„Таа чека богатиот човек да ја спаси“, вели 33-годишната Кира. „Немој. Очигледно е, спаси се себе си“.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com