Смартфон спасил живот на туристи

0

Група туристи се упатиле кон островот Окинава во Јапонија, но за време на патувањето бродот се превртел. Туристите се нашле во океанот, телефоните престанале да им работат, но за среќа водоотпорниот Ајфон на една од туристите, Рејчел Нил, продолжил да функционира. Со негова помош, девојката повикала спасувачка служба, која пристигнала за 90 минути по повикот.

Нил не го именуваше моделот на смартфонот. Присуството на заштита од вода покажува дека ова е Ајфон7 или некој понов модел. Да се потсетиме, компанијата Епл од овој модел и сите другите после него, се откажа од приклучокот за слушалки, за да станат водоотпорни. XS и XS Max можат да издржат потопување во пиво.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com