Се продава најневеројатниот Форд Мустанг на сите времиња

0

Во САД во аукциската куќа Мекјум е поставено за продажба купето Ford Mustang Shelby GT500 Super Snake од 1967 година. Овој 50-годишен автомобил се уште воодушевува со своите карктеристики и бездруго може да биде окарактеризиран како највпечатливиот класичен Мустанг.

Shelby GT500 Super Snake е по многу нешта единствен примерок. Однадвор тој воопшто не се разликува од Мустанг ГТ500 од оние години. Но, под хаубта му се крие компетитивен седумлитарски V8 мотор од легендарниот Форд ГТ 40.

Моторот развива 520 коњски сили и работи со 4-степен менувач. За споредба – исто таква моќност има и современата верзија на Форд Мустанг Shelby GT350.

На тестовите овој автомобил развил брзина од 273 км / ч.

Карол Шелби на времето планирал да пушти во проивзводство лимитирана серија од 50 примроци, но набргу се откажал. Сега тој уникатен Форд Мустанг е многу поскап од првичната цена по која е продаван.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com