Сакате луксуз? Повелете, одберете

0
  1. 71,2 милиони американски долари за дијамантот „Пинк Стар“

 

Еден од најретките дијаманти во светот, впечатливиот дијамант од  59.6 карати „Пинк Стар“ беше купен на аукција во 2017 година во Хонг Конг и е двојно поголем од озлогласениот „Граф Пинк“ дијамант. Природното чудо, кое беше создадено од груб дијамант од 132.5 карати во Африка во 1999 година, е најголемиот розев и внатрешно беспрекорен дијамант кој некогаш бил оценет од страна на официјални лица од Геолошкиот институт во Америка.

 

  1. „Ферари“ од 48.4 милиони американски долари

Најскапиот автомобил во светот, Ферари 250 ГТО се продаде на аукција за 48.4 милиони долари повеќе од пет децении откако беше создаден од италијанскиот специјалист за автомобили. Поранешниот тркачки црвен автомобил е еден од најретките од ваков вид со само 36 модели изградени помеѓу 1953 и 1964 година.

  1. 12 милиони долари за мртва ајкула

Создадена како уметничко дело на Дамјан Хирст во 1991 година, мртвата ајкула долга 4.25 метри која лебди во резервоар, последен пат беше продадена за 12 милиони долари, но не и без контроверзии поради очигледни причини. Официјално именувана како „Физичка невозможност на смртта во умот на некој што живее“, уметничкото дело за прв пат беше изложено во Лондон, откако австралиските рибари ја фатија тигрестата ајкула во 20 век. Идејата беше да ги натера гледачите да се запрашаат за главните дилеми на човековото постоење, вклучувајќи раѓање, смрт и религија.

  1. 3,9 милијарди долари за супер-јахта

Обвиена со чисто злато и со тежина од околу 100.000 килограми, „History Supreme “ е една од најлуксузните супер-јахти во светот. Сите главни карактеристики, вклучувајќи ја палубата, трпезаријата, шините и сидрото, се изработени од благородни метали, а главната спална соба е изработена од оригинални коски од диносаурус.

  1. 6 милиони долари магнетен лебдечки кревет

Измислен од холандски архитект, овој футуристички лебдечки кревет не е само прекрасно место за да склопите очи, но исто така двојно се карактеризира како импресивен централен дел од секоја спална соба. Со цена од околу 1.6 милиони долари, навидум левитирачкиот магнетски кревет (кој се одржува со четири тенки жици) лебди околу 40 сантиметри од земјата преку работата на спротивставените магнетни сили и може да задржи до 900 килограми.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com