Ракувач со багаж пијан заспал во авион и се разбудил 800 километри од дома

0

Еден вработен во авиокомпанија “ненамерно заспал” во делот за товар во авионот, и останал таму за време на летот од Канзас Сити до Чикаго, соопшти „Американ Ерлајнс“.
Мажот вработен во „Пједмонт Ерлајнс“, подружница во целосна сопственост на американската авиокомпанија “Американ Ерлајнс”, работел на рампата за американски лет на 27 октомври, кога тој, наводно, заспал во предиот дел од авионот кој служи за товар кој бил загреан и под притисок. Тој задремал внатре во делот за товар уште пред летот.
Никој не забележал дека е исчезнат, а авионот полетал во 5:52 часот по локално време со заспаниот работник. Тој не бил откриен сѐ додека авионот не слетал на меѓународниот аеродром О’Хара и се паркирал на портата непосредно пред 7:30 часот по локално време.
“Нашиот најголем приоритет е да ја осигураме благосостојбата на вработениот во Пједмонт”, изјави авиокомпанијата. “Тој не побара медицинска грижа по пристигнувањето во Чикаго, и ние сме благодарни што тој немаше никакви повреди”.
Вработениот, чие име не беше откриено за јавноста, наводно, признал на полицијата во Чикаго дека има консумирано “неколку алкохолни пијалоци”. Управувачот со багажот не беше обвинет за кривично дело и отпатува за Канзас Сити со друг американски лет, но е суспендиран од работење додека тимот на авиокомпанијата не ја истражи целата ситуација.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com