Путин и Трамп се ракуваа под Триумфалната капија

0

 

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, се ракуваа во Триумфалната капија во Париз. Таму, претседателите на двете земји, вклучувајќи и околу 50 шефови на држави и влади од целиот свет, учествуваат во одбележувањето на договорот за престанок на непријателствата, потпишан на 11 ноември 1918 година, што го означи крајот на Првата светска војна.

Путин пристигна во Триумфалната капија, како последен од светските лидери, Доналд Трамп и неговата сопруга пристигнаа неколку минути пред него. Владимир Путин се поздрави и со францускиот претседател Емануел Макрон и со германската канцеларка Ангела Меркел.

Путин и другите лидери, исто така, ќе присуствуваат на пленарната сесија на Парискиот мировен форум. Покрај тоа, за време на тековната кратка работна посета на Париз, рускиот претседател ќе положи цвеќе на споменикот на војниците и офицерите на Рускиот експедициски корпус, кои во Првата светска војна се бореа со француските трупи во Франција.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com