Популарниот трик за слабеење всушност не функционира

0

 

Се чини дека секој здравствен, фитнес, велнес инфлуенсер ги проповеда придобивките од пиење топла чаша вода и сок од лимон наутро. Тоа е ритуал кој е вграден во утринските рутини на жени низ целиот свет, но дали тоа функционира?

Лимонот е одличен извор на витамин Ц, без оглед дали го пиете во чаша вода или не. Пиење вода и останување хидрирани е исто така добро за вашето здравје. Сепак, нема да добиете други специфични здравствени придобивки од пиење вода со лимон надвор од овие две работи. Имајте на ум, ако додадете само едно парче лимон во чаша вода, навистина нема да го добиете целиот внес на витамин Ц.

Пиењето лимон дури може и да има негативно влијание врз вашите заби. Лимонот е кисел и недостатокот на киселата храна и пијалоци е дека тие можат да ја еродираат забната глеѓ. Особено, ако наутро со сува уста прво нешто што го правите е да пиете вода со лимон, вашите заби се повеќе подложни на ерозија.

Дали пиењето топло чаша вода од лимон ви помага да изгубите тежина?

Краток одговор е не. Пиењето чаша обична вода ги дава истите придобивки на подобрување на метаболизмот и хидратација. За подобри резултати и поголем внес на витамин Ц вклучете сок од лимон и кора од лимон во вашите оброци.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com