Подгответе се за нови снежни врнежи

0

Во следните денови ќе вее снег. Во текот на денот утре ќе има нови врнежи од снег со слаб до умерен интензитет кои ќе бидат поизразени ќе бидат на повисоките места и на планините, јави УХМР.

Потоа во наредните денови ќе преовладува променливо време со сончеви периоди и со услови за слаб локален снег.

УХМР информира дека висината на снежната покривика е најголема во Маврови Анови.

„Снежната покривика во 7 часот изразена во сантиметри, највисока е во Маврови Анови 81, потоа 45 во Пожаране, 44 Дебар и Лазарополе, 39 во Крушево, Попова Шапка, 38 Тетово, 31 Охрид, 32 Тополчани, 30 Битола, 27 Ѓуриште, 20 Претор, 13 Прилеп, 12 Скопје-З.Рид, 10 во Штип и Куманово, 9 Струмица и Берово, 8 во Крива Паланка и Демир Капија, 6 во Скопје Петровец и Гевгелија“, соопшти УХМР.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com