Петта титула за Хамилтон

0

 

Британецот Луис Хамилтон возејќи Мерцедес ја освои петтата шампионска титула во Формула 1, откако заврши на четвртата позиција на трката за Големата награда на Мексико.

Првото место на трката во Мексико му припадна на големиот талент на Ред Бул, Макс Ферстапен, пред двоецот на Ферари, Себастијан Фетел и Кими Раиконен.

На две трки до крајот од сезоната, Хамилтон има и теортски недостижни 64 бода повеќе од еднинствениот конкурент за титула, Себастијан Фетел. И минатата сезона, Британецот  трофејот го потврди на трката за големата награда на Мексико.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com