Петгодишниот Рахим од Чеченија е подготвен да го собори својот рекорд

0

 

Петгодишниот Рахим Куриев од Чеченија, кој направи четири илјади склека за два и пол часа, е подготвен да го поправи рекордот на пет илјади.

На 12 ноември, Рахим, за 2 часа и 25 минути, направил 4.105 склека, но овој резултат не бил официјално регистриран од страна на Руската книга на рекорди, бидејќи момчето било расеано неколку пати и, исто така, ги преместил рацете за да ги намести броевите.

Популарноста на Рахим не беше игнорирана од страна на лидерот на Чеченија. Рамзан Кадиров се сретна со младиот атлет и му подари автомобил Мерцедес.

Според таткото, момчето стана идол на многу деца, преку социјални мрежи добива понуди да одржуваат индивидуални обуки, децата сакаат да го видат. Како што вели Тас Куриев, неговиот син е способен за нов рекорд.

“Тој не само четири, туку пет илјади склекови може да направи во присуство на било каква комисија”, рече таткото на момчето.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com