Пеколот се отвори во Индонезија

0

Најмалку 168 лица загинаа откако цунами ја погоди Индонезија. Други 745 лица беа повредени, објавија новинските агенции.

Трагедијата се случила на плажите околу Зонгскиот теснец. Цунамито е предизвикано од вулканска ерупција во планината Анак – Кракатау. Властите предупредуваат дека бројот на жртви и повредени лица ќе расте.

Според индонезиските власти, катастрофата може да биде предизвикана од необична плима поради новата месечина и подводни свлечишта по ерупцијата на вулканот Анак Кракатау. Индонезија се наоѓа во регион со чести земјотреси и вулкански ерупции. Друга природна катастрофа ја погоди државата на островот во септември, кога повеќе од 830 луѓе загинаа откако земјотресот и цунамито го погодија Палоу на островот Сулавеси, источно од Борнео.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com