Оштетена е ѕвездата на Доналд Трамп

0

Повторно е осквернавена ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп на Холивудската улица на славните, објави „TMZ.com“. Таа била размачкана со црвена боја, слична на крвта и и била нацртана свастика. Во исто време, полицијата во Лос Анџелес, каде што се наоѓа туристичка атракција, одби да ја забрза истрагата во близина на меморијалниот знак. „Има доволен број на скриени камери во близина”, соопшти полицијата. Според полициските службеници, тие брзо ќе го спречат вандализмот и ќе го идентификуваат злосторникот.

Вкупно на улицата на славата има повеќе од 2,6 илјади ѕвезди (актери, пејачи, музичари и шоумени). Покрај Трамп и други американски политичари беа почестени со своите ѕвезди. На пример, претседателот Роналд Реган и гувернерот на Калифорнија, Арнолд Шварценегер, кои работеле како актери пред политичката кариера.

Ѕвездата на Трамп се појави на познатата Холивудска улица на славата во 2007 година. Ова не е прв вандалски напад врз неа. Таа веќе двапати била разнесена со чекан – во 2016 и 2018 година. Во август оваа година советот на градот Вест Холивуд едногласно повикал на демонтирање на ѕвездата Трамп. Причината за таква остра одлука беше „Ставот на Доналд Трамп кон жените и другите негови акции доведуваат до незадоволство кај луѓето“.

Сепак, градската стопанска комора, која е задолжена за оваа туристичка атракција, одбила да се придржува кон оваа одлука, бидејќи ѕвездите што се наоѓаат таму се дел од историјата.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com