Новата Лада подготвена за Западна Европа

0

Кросоверот Лада 4×4 од новата генерација, на кој работи АвтоВАЗ, може да предизвика интерес кај европските љубители на ваков вид автомобили. Како што забележува британскиот „Автокар“, Лада генерално нема планови за масовно “враќање во Европа”. Причината се повеќе строгите еколошки барања во земјите од ЕУ, како и непристојната конкуренција на некои брендови со сличи карактеристики.

Но, како што соопшти Ив Каркацанис, првиот човек на АвтоВАЗ, неговата компанија може “да разговара има ли интерес за конкретни модели”, на пример, за наследникот на Лада 4×4, кој се очекува во 2022 година

 

На Московскиот меѓународен автосалон 2018, АвтоВАЗ го претстави концептниот кросовер Лада 4х4 Вижн кој го отелотворува во себе корпоративниот дизајн концепт. Но, серијата Лада 4×4 може да има поинаков изглед од оној што е прикажано во изложбениот салон во Москва, велат некои извори на кои се повикуваат специјализираните списанија за автомобили.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com