На Канаѓаните им легна тревата

0

Канаѓаните неодамна уживаа во првиот ден од легализацијата на марихуаната во земјата, земајќи ги на улиците и уживајќи во јавна прослава на одлуката. И додека многу од луѓето се прилагодуваа на новиот закон, продавниците за марихуана се бореа да бидат во чекор со побарувачката, со многу продажба на дрога и исцрпување на залихите уште од првиот ден.
Откако Канаѓаните се разбудија со новите закони за легализација на канабисот, многу луѓе или се пријавија на веб-страниците или чекаа со часови пред продавниците за да ја добијат својата рекреативна дрога.
И додека сите очекуваа првичното барање да биде одлично, никој не очекуваше продавниците да останат без резерви уште од првиот ден.
Само во Квебек, на првиот ден од легализацијата имало повеќе од 42.500 нарачки за рекреативни канабиси – 30.000 биле онлајн, додека 12.500 луѓе чекале во продавници.
Како и да е, поради лошо управуваниот прв ден, пазарот за марихуана сѐ уште е „црн пазар 1, влада 0“.
Медицинската марихуана е легална во Канада од 2001 година, а владата на Трудо ги помина последните две години во напори за легализирање и за рекреативни цели со цел да го одрази мислењето на општеството за марихуаната и опасноста од црниот пазар.
Оваа недела, 17 октомври, Канада стана втора земја која го легализира рекреативниот канабис, по Уругвај.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com