Најдолгиот морски мост во светот да се отвори … но само за возачите со посебна дозвола

0

 

Најдолгиот морски мост во светот треба да се отвори утре, вторник, поврзувајќи ги градовите Хонг Конг и Макао со кинеското копно, како дел од поголемиот план за интегрирање на специјалните административни региони во Кина.

Мостот од 20 милијарди долари, Хонг Конг-Чухаи-Макао, официјално ќе биде отворен на церемонијата на која, наводно, ќе присуствува кинескиот претседател Кси Џинпинг. 55-километарскиот мост е платен како клучен дел од планот за „Грејтер Беј Ареа“ (Greater Bay Area) план, кампања за поврзување на Хонг Конг и Макао со 11 кинески градови за да формираат високотехнолошки регион кој ќе биде ривал на Силиконската долина.

Мостот го поврзува островот Лантау на Хонг Конг, со Жухаи на јужниот брег на провинцијата Гуангдонг и центарот за коцкање на Макао, популарно туристичко место за кинеските посетители.

Сепак, приватните автомобили ќе можат да го користат само доколку имаат посебна дозвола. Мостот најчесто ќе го користат приватни шатл-автобуси и товарни возила, а не го опслужува јавниот превоз.

Од своето основање, таа е една од најкритикуваните иницијативи во Хонг Конг, каде што жителите сметаат дека тоа е злоупотреба на даночните обврзници. Конзерватистите ја обвинија конструкцијата на мостот за зголемување на морталитетот на загрозениот кинески бел делфин. Други велат дека мостот е уште еден начин за Пекинг да ги поврзе автономните административни региони поблиску до Кина.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com