Најдобри божиќни пазари во Европа

0

Зимата во Европа е прекрасно време да ги посетите најубавите божиќни пазари. Ако барате божиќни подароци и сонувате за прекрасниот мирис на елка или прекрасниот звук на божиќни песни, нурнете се во нашиот избор на најдобри божиќни пазари во Европа, најдобри дестинации за совршени Божиќни празници.

1. Загреб, Хрватска

Загреб беше прогласен за најдобар божиќен пазар во Европа по трет пат по ред. Одете во Загреб, уживајте во магичниот Божик и откријте ја тајната на Загреб! Високо квалитетни занаети, празнична и пријателска атмосфера, бројни настани (мраз, концерти) по пристапни цени.

Кога да одите? – Од 2-ри декември 2018 до 6-ти јануари 2019 година

2. Колмар, Франција

Колмар беше прогласен за втор по ред божиќен пазар. Ги комбинира сите состојки на дестинација од соништата: култура, релаксација, благосостојба, гастрономија, вина, традиции, архитектура. Божиќниот пазар е светски познат и Колмар е пријателска и безбедна дестинација.

Кога да одите? – Од 23-ти ноември до 30-ти декември 2018 година

3. Виена, Австрија

За време на празниците, целиот град се претвора во огромен, магичен и уникатен божиќен пазар. Овој божиќен пазар ќе ве остави со незаборавни спомени и е совршен за млади и стари. Рангиран меѓу најбезбедните дестинации во Европа поради ниската стапка на криминал, Виена е одлична дестинација за прекрасно време со пријателите, семејството или љубовниците.

Кога да одите? – Од 17-ти ноември до 24-ти декември 2018 година

4. Будимпешта, Унгарија

Божиќниот пазар во Будимпешта е меѓу петте најдобри во Европа. Откријте ја оваа богата божиќна прослава богата со традиции на централна Европа, исто така се одликува со современи елементи како што се флеш моб, широк спектар на најдобри унгарски современи рачни производи и шоу со светла кое со 3Д очила ќе ви даде нова димензија на фасадата на базиликата Свети Стефан.

Кога да одите? – Од 27-ми ноември 2018 до 2-ри јануари 2019 година

5. Стразбур, Франција

Неколкупати се сметаше за омилен божикен пазар во Европа, Стразбур останува неопходен за љубителите на Божиќ. Оној што го носи името „Главен град на Божиќ“, ќе ве зачуди со возвишена илуминација, традиционален божиќен пазар со сите нивни специјалитети, неговата уникатна атмосфера и прекрасните хотели во срцето на една од најпознатите прекрасни градови во Европа.

Кога да одите? – Од 23-ти ноември до 30-ти декември 2018 година

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com