Најгледани филмови работени врз основа на вистински приказни

0

Од “Into The Wild” до “Imitation Game”, некои од најдобрите филмови на Холивуд се инспирирани од вистински настани и лични приказни за трагедија, издржливост и успех. Проверете ја оваа листа на филмови врз основа на вистински приказни кои ги овековечуваат моментите на вистинскиот живот, спомените и поединците:

The Imitation Game (2014)

Овој необичен филм за вистинска приказна во кој глуми брилијантниот Бенедикт Камбербач во главната улога, ја раскажува приказната за компјутерскиот научник Алан Тјуринг, кој се обидува да го разбере кодот на енигмата што нацистите го користеле за обезбедување на безбедноста на нивните радио пораки за време на Втората светска војна. Тјуринг бил генијален, но било многу тешко да се работи со него, бидејќи ги сметал неговите колеги како инфериорни во однос на него. Сепак, тој ќе мора да ги надмине математичките и социјалните потешкотии ако сака да успее.

300 (2006)

Овој филм ја раскажува вистинската приказна за Спартанскиот крал Леонидас и неговите 300 мажи кои се бореле против Персијците во Битката кај Термопили, која се одвивала меѓу Атина и Персија (денешен Иран) во 480 пред нашата ера. Со Џерард Батлер како крал и Лена Хеди како негова кралица, филмот ги комбинира прекрасните визуелни дела со голема актерска игра и ја оживува историјата.

Во дивината (Into the Wild (2007))

Филм за вистинска приказна за духовно патување на еден човек низ природниот свет, ,,Во дивината”, ги одразува многуте конфликти и проблеми кои ги загрозуваат тие кои се вознемирени од материјалистичкиот живот. Тоа е поткрепено со желба да бидеме слободни и независни, да ги избегнеме нормите на општеството и да откриеме трансцеденција во природата. По дипломирањето на Универзитетот Емори, врвниот студент и спортист Кристофер МекКандлеј ги напушта своите сопствени работи, ја дава целата своја штедна книшка  24.000 американски долари во добротворни цели и на крајот патува со автостоп до Алјаска за да го следи неговиот сон.

Бегство од Алкатраз (Escape from Alcatraz (1979))

Алкатраз, кој се наоѓа на еден остров во заливот Сан Франциско, бил најсигурниот затвор во своето време. Се верувало дека е невозможно да се избегне, се додека три храбри мажи (кои ги играле Клинт Иствуд, Фред Вард и Џек Тибо) направиле успешен обид за тоа во 1962 година. Успехот на нивната смелост е се’ уште спорен, но овој наратив е фино испитување на фактите и фантазиите.

Апокалипса сега (Apocalypse Now (1979))

,,Апокалипса сега” е базирана на познатата книга на Џозеф Конрад, ,,Срцето на темнината”, која сама по себе е заснована на настани што му се случиле на авторот. Во оваа редукција на расказот, поставен за време на Виетнамската војна, Капетан Вилард, кој го игра Мартин Шин, е испратен во опасна мисија во Камбоџа за атентат врз отпуштен полковник (Марлон Брандо) кој се постави себеси како бог меѓу локалното племе и се претпоставува дека е луд.

Лоренс од Арабија (Lawrence of Arabia (1962))

Овој филм ги отсликува искуствата на велшкиот дипломат и воен офицер Томас Едвард Лоренс на Арапскиот Полуостров за време на Првата светска војна. Ги документира емоционалните борби на офицерот со насилството кое е вродено во војна, неговиот идентитет и неговата поделена верност меѓу неговата родна Британија и неговите другари во арапските пустински племиња. Вистинско епско ремек-дело.

Midnight Express (1978)

Midnight Express е вистинската приказна за Били Хејс, американски студент кој е фатен како шверцува дрога од Турција и е фрлен во затвор. Насловот на филмот е затворски сленг за обид за бегство на затвореникот, што е нешто што Били се обидува да го стори повеќепати за да биде поробен и брутално претепан од стражарите. Една од најпознатите компоненти на филмот е неговиот саундтрак, кој ја освои наградата Оскар за најдобра оригинална музика во 1979 година.

Спартакус (Spartacus (1960))

“Претпочитам да бидам тука, слободен човек меѓу браќата, соочен со долг марш и тешка борба, отколку најбогатиот граѓанин во Рим: дебел со храна за која не работел и опкружен со робови”. Така гласи само една од иконските линии од оваа маестрална репрезентација на веројатно еден од најпознатите бунтови  на робовите во историјата. Во режија на големиот Стенли Кјубрик, делото е поздравено како еден од најдобрите филмови за Римската империја некогаш направени.

Шиндлерова листа (Schindler’s List (1993))

Овој филм ја раскажува приказната за Оскар Шиндлер (вешто игран од Лиам Нисон), нацистички бизнисмен кој на крајот успеа да спаси повеќе од 1.000 Евреи од Холокаустот. Филмот е во режија на Стивен Спилберг и ѕвездата Ралф Фајнс како водечки нацистички џелат, озлогласениот командант Амон Гете. Филмот беше многу добро прифатен, освојувајќи ги наргадите за најдобар режисер и најдобра слика од Академијата таа година.

Фати ме ако можеш (Catch Me if You Can (2002))

Леонардо Ди Каприо и Том Хенкс играат водечки улоги во овој игран филм врз основа на животот на Френк Абигнеил Џуниор. Младиот Абигнеил стана експерт за фалсификување и маскирање и успеа да извади пари од чекови за милиони долари, дејствувајќи како Пан Ам пилот, лекар и правен обвинител. Што е уште поимпресивно, тој го стори сето тоа пред својот 19-ти роденден и единствената причина што го стори тоа беше да ги доведе неговите родители заедно, кои влегоа во тешки финансиски околности и последователно се разделија. Филмот комбинира комични сцени со брза акција и одлична актерска игра.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com