Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Научниците создадоа уникатна вакцина против дебелеење

0

Научниците од универзитетот во Копенхаген, Данска, откриле дека протеинот интерлеукин 6 (IL-6), кој може да дејствува како антиинфламаторен цитокин и се синтетизира од активираните макрофаги и Т-клетки, може да функционира како поттикнувач за процесот на согорување на големи количини на поткожни маснотии.

Истражувачите откриле дека синтезата на овој протеин во телото значително се зголемува за време на вежбањето. Врз основа на овие податоци, биолозите разработиле препарат, кој може со една инекција да го „измами“ телото и да ги активира клетките и мускулите на телото активно да се ослободат од поткожното масно ткиво. Научниците докажаа дека по тестирањето на вакцината против дебелина, луѓето ќе можат да изгубат тежината без да станат од кауч.

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com