Напад во црква во предградие на Каиро

0

 

Психички болен маж се обидел да влезе во црква која се наоѓа во предградието на главниот град на Египет – Каиро.  Тој преку страничната врата се обидел да се пробие и да влезе во црквата Аин Шамс.

За среќа, чуварот го задржал напаѓачот и го предалал во рацета на полицијата. Тој бил вооружен со метална шипка и за време на апсењете ранил две лица. Парохијаните кои биле во црквата не настрадале.

Напаѓачот е 23-годишен маж кој живеел во близина на црквата и според локалните медиуми, има психичко пореметување поради конзумирање на дрога.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com