Милионски град исчезнал за само неколку минути

0

Песочна бура во неделата се случи во североисточниот кинески град Џангје во провинцијата Гансу. Невремето создаде „песочен ѕид“ од речиси 100 метри.

Силниот ветер што го носеше „песочниот ѕид“ е заслужен за оваа спектакуларна бура  која го погоди градот за пет минути, а видливоста беше намалена на помалку од десет метри во тој период.

Невремето предизвика големи сообраќајни проблеми, а многу полицајци излегоа на автопатите за да обезбедат безбедност, пишуваат локалните медиуми.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com