Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Милан од „ЕКВ“ добива спомен-обележје во Белград

0

 

Еден од најдобрите музичари на Балканот, фронтменот на култната југословенска рок група „Екатерина Велика“, Милан Младеновиќ ќе добие спомен обележје на дел од Платото пред Домот на младите, кој веќе со години го носи неговото име.

Ваквата одлука денеска ја усвоија одборниците на белградскиот парламент, а на иницијатива токму на Домот на младите.

Младеновиќ е роден во Загреб во 1958 година, а умре во Белград во 1994 година. Кон  крајот на 1981 година го формираше бендот „Катарина II“, кој подоцна го смени името во „Екатерина Велика“, а тој беше автор на повеќето од текстовите на нaјпопуларните песни на таа група.

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com