Мики Маус наполни 90 години

0

 

Во ноември 1928 година, на екраните во анимираниот филм “Steamboat Willie” се појави шармантниот глушец Мики Маус, кој стана херој на поп културата и симбол на студиото Дизни. Овој датум беше одлучено да се смета за официјален роденден на херојот, и покрај фактот што првата епизода од неговите авантури “Mad Plane” излезе на екраните шест месеци порано. Видеото од шест минути за несреќниот пилот не се задржа многу во киноприкажување бидејќи не беше особено привлечен за дистрибутерите.

Но, многу брзо, Мики Маус стана вистинска ѕвезда. Една година подоцна, производите со негова слика се појавија на продажба, две години подоцна – стрипови, и така натаму.

Малото глувче Мики Маус го овековечи името на Волт Дизни но и самото тоа до ден-денес живее во самата светска култура. Покрај љубовта од милиони гледачи, и двајцата добија официјални награди. Во 1932 година, Дизни ја освои наградата Оскар за имиџот на Мики Маус, а во 1978 година, глувчето беше првиот анимиран лик што доби ѕвезда на Холивудската патека на славните.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com