Меган и Хари пречекани со традиционалниот поздрав на Маорите во Нов Зеланд

0

Војводата и војвотката од Сасекс беа пречекани во Нов Зеланд со традиционалниот поздрав од Маорите. Тие добија „хонги“, обичај каде што нанесуваат носови со старешините на Маори, веднаш по пристигнувањето во земјата – последната станица на нивната 16-дневна турнеја.

Потоа, Хари и Механ беа поздравени со паухири – церемонија за пеење и танцување – во Велингтон.

Пред владината зграда припадници на одбранбените сили на Нов Зеланд ја изведоа и традиционалната хака за високите гости.

По церемонијата на пристигнување, нивниот прв ангажман беше посетата на меморијалниот парк Пукеаху, каде што положија венец на гробот на Непознатиот воин.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com