Македонци за да добијат бугарски пасоши зависат од бандера за струја

0

Полека се расплеткува големата шема за продавање бугарски државјанства за пари, при што се откриваат дури и бизарни детали. Така, според сведочењето на Катја Матева, во разговор за „ЕУ Обсервер“, дознаваме дека бандера за струја во едно село близу Благоевград е „адресата“ на илјадници Македонци со бугарски пасош. Таа е поранешен директор за државјанства во бугарското Министерство за правда. Работела таму до 2016 година, кога добила отказ бидејќи, како што вели, одбила да учествува во нелегалното доделување бугарски државјанства за пари.

Матева вели дека кметот на селото близу Благоевград регистрирал адреса на бандерата за да ја запише како бугарска адреса на државјаните на Македонија кои побарале уверение за бугарско потекло.

– Илјадници луѓе се регистрирани на оваа бандера – објаснува поранешната директорка во министерството за правда за „ЕУ Обсервер“.

Во октомври бугарската полиција уапси неколку видни имиња, меѓу кои и Петар Харалампиев, директорот на на државната Агенција за Бугарите во странство. Но Матева вели дека со неговото апсење ништо не престанало и сè уште се плаќа од 500 до 7.000 евра, и тоа не само од измамниците, туку мито се бара и од луѓе на кои им е целата документација средена.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com