КОД: Прва жртва на видео играта Синиот Кит во Македонија

0

14 годишно момче од кочанското село Кучичино си го одзеде животот со бесење, трагедијата силно одекна на истокот, но и на социјалните мрежи, објави Телма.

Момчето на 16-ти ноември било на училиште до 13 часот, откако се вратило во својот дом, по неколку часа неговата баба го пронашла во шупата. Не оставил писмо. До редакцијата на КОД  пристигна анонимна дојава  од жител од овој регион дека  момчето е првата жртва на видео играта Синиот Кит. Во селото Кучичино се се  случува на сред село. Жителите расположени за разговор, но кога ги прашавме за случајот  реакцијата им беше дека темата им е премногу болна.

Засега причините за смртта на момчето се базираат на претпоставки, а  не и на докази. Семејството побарало да се изврши вештачење на мобилните телефони и на компјутерот, но  надлежните институции досега ги немаат земено. Родителите скршени од болка не сакаат да говорат. Средината е изненадена, шокирана  од чинот кој го сторил момчето, бидејќи го опишуваат како ведар лик. Никој не забележал нешто чудно во однесувањето на деветтоодделенецот, ниту пак некоја форма на самоповредување.

Кучичино е на само10 километри од Кочани и  сеуште е живо село. Во него учат 35 ученици од прво до деветто одделение на кого модерните медиуми им се достапни без проблем. Наставниците кои отворено говореа пред камерата на КОД и родителите сметаат дека треба да се отворат очи и да имаат контрола на тоа што работат децата на компјутерите или паметните телефони.

Емисијата КОД гледајте ја вечерва на Телма од 19.15 часот

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com