Зошто варира стомакот на Војвотката?

0

Меган Маркл го покажува нејзиниот растечки стомак на кралската турнеја „Down Under“.
Но кралските обожаватели забележаа нешто многу чудно за обликот на стомакот кога таа се појавува за вечера во вечерните часови.
Луѓето укажуваат дека стомакот изгледа значително поголем во вечерните часови отколку преку ден, и може да има причина за ова.
Зборувајќи со „Триместер Ток“, придружничката за раѓање Сузана Брч рече дека ова може да биде поради стомачните мускули кои се уморни од држење на бебето.

Таа објасни: „Во текот на ноќта, вашите стомачни мускули се уморни од држење на вашето бебе и се олабавуваат бидејќи се повеќе уморни, што му овозможува на вашиот стомак да оди понапред и да изгледа поголем“.
И друг експерт го припишува нејзиниот поголем труднички стомак на заедничко дејство на надуеност и дејството на прогестеронот.

Гинеколог Д-р Џозеф Сгрои од Мелбурн вели: „Многу жени ќе речат дека кон крајот на ноќта тие се чувствуваат многу подуени и дека надуеното чувство е очигледно од јадењето во текот на денот“.
„Една од работите што ги прави прогестеронот, што е примарен хормон кој се излачува од плацентата, всушност ја успорува подвижноста на цревата, така што го успорува транзитното време од кога јадете нешто до кога ќе излезе на другиот крај“.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com