Здравствени придобивки од црвеното вино

0

По бројни истражувања, се докажа дека црвеното вино содржи антиоксиданти, особено полифеноли обезбедени од грозјето. Полифенолите ја подобруваат функцијата на срцето и крвниот притисок, со што се намалува ризикот од кардиоваскуларни болести. Една навистина важна работа, сепак, е дека за да ги добиете овие придобивки, мора да престанете да пиете по цел литар вино во еден ден. Инаку, ќе ги пропуштите добрите нешта, а и ќе го зголемите ризикот да се чувствувате сериозно лошо следниот ден.

Имајте на ум дека мала чашка вино е сè што треба за да постигнете масивни придобивки што се поддржани од науката:

  1. Може да спречи кариес

Во студијата од 2014 година, истражувачите откриле дека црвено вино (дури и безалкохолното) убило повеќе бактерии што предизвикуваат кариес, од водата што се меша со алкохол.

  1. Може да ги контролира вашите алергии

Звучи чудно, но може да биде точно. Во неодамнешниот преглед на скоро 80 ​​студии објавени во списанието „Diseases“, истражувачите сугерираат дека флавоноидите, антиоксиданси што се наоѓаат во црвено вино, може да ги намалат симптомите на алергија и астма. Потребни се повеќе истражувања за да се потврдат овие наоди.

  1. Може да го намали ризикот од депресија

Додека прекумереното пиење се поврзува со проблеми со менталното здравје, одржувањето на внесот на вино помеѓу две и седум чаши неделно, всушност, може да ги намали шансите за развој на проблеми, според студијата од 2013 година објавена во списанието „BMC Medicine“.

  1. Може да помогне во одржување на шеќерот во крвта ако имате дијабетес тип 2

Во студија од 2015 година, објавена во списанието „Annals of Internal Medicine“, научниците назначија 224 пациенти со тип 2 дијабетес во една од трите групи. Првата група беше наложено да пие 5 унци (0.15 литри) црвено вино со вечера секоја вечер две години. Втората група мораше да пие пет унци бело вино. Последната група пиела минерална вода. До крајот на студијата, истражувачите откриле дека оние кои пиеле вино имаат подобра контрола на шеќерот во крвта од оние кои пиеле вода. Плус, групата со црвени вина ги подобрија нивоата на холестерол.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com