Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Доење на 9 години!? Потреба или насилство

0

 

Мајка од Јоркшир признала дека неодамна престанала да ја дои својата 9- годишна ќерка. По  скоро една декада, мајката на четири деца, Шерон Спинк, рекла дека ќе и недостасува доењето, кое се случувало барем еднаш месечно кога девојчето се чувствувало лошо, но на крајот ќерката била таа што одлучила дека треба да престане да се дои.

И покрај критиките кои биле упатени кон мајката дека се работи за насилство, дури нарекувајќи ја педофил, 50-годишната Англичанка рекла дека на ќерката, Шарлот, тоа и носело удобност и сигурност, додавајќи дека многу мајки го правеле истото и дека на крајот од денот, тоа е одлука на детето. Таа била решена да го дои нејзиното најмало дете, откако не успеала да го стори тоа со другите три деца, и дека доењето само ги споило уште повеќе со нејзината ќерка.

Шарон рече: „Јас само се надевам кога таа ќе биде постара, ќе се сеќава на тоа чувство на удобност и сигурност што ги имаше. Имаме толку блиска врска и јас сум убедена дека тоа е поради доењето толку долго време“.

Патем, Светската здравствена организација препорачува ексклузивно доење до шест месеци, а Шерон, која сега е квалификуван советник за доење, вели дека до четиригодишна возраст, Шарлот сѐ уште имала навика за ноќно доење во нејзиниот кревет.

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com