Гардероба на војвотката Меган Маркл. Како да се вклопи во кралското семејство?

0

 

Приказната за холивудската Пепелашка Меган Маркл, која одеднаш стана принцеза, или поточно војвотка, во изминатава половина година полека го освојува светот. Некој на Меган и завидува, а некој сочувствува – но во едно се сите единствени – од Меган, актерката, веќе нема ниту трага. За да влезе во кралското семејство, таа мораше да се откаже од минатите навики, вклучувајќи го и менувањето на нејзиниот стил. Како една од најпознатите озборувани личности се носи сега?

Кралски кодекс на облекување

Во текот на изминатите неколку децении, кодексот на облекување на британското кралско семејство стана многу помек, но сепак, некои правила остануваат неспорни. Но, тие дејствуваат само кога некој од кралското семејство оди во јавност, во секојдневниот живот, тие можат да се облекуваат како што сакаат.

Веќе извесно време, Меган Маркл не е видена во јавност во фармерки или мантил  – забранетиот стил и за војвотката е забранет. Наместо тоа – здолништа или фустани длабоко или пониско од колена, блузи, капути, лесно стилизирана коса. Во кралската гардероба се добредојдени едноставни стилови, едноставни линии и елегантно ограничување.

Но светли бои не се забранети. На пример, во гардеробата на Елизабета II има костими од сите бои на виножитото, а беж, кралицата, напротив, не носи, не сакајќи да се спои со толпата. И покрај фактот дека Меган јасно претпочита светлина: пастелни и бои на телото, таа, исто така, понекогаш се појавува на јавноста во нешто светло.

Шапка – да носат или да не носат?

Ако сте доволно среќни да станете војвотка, можете безбедно да ја смените колекцијата на спојки за збирка капи. Сепак, во гардеробата на Меган Маркл има многу од двете. Шапката е задолжителен атрибут на службен прием на кој кралското лице не може да се појави со откриена глава.

Омилени марки на Меган Маркл

Никој, се разбира, не забранува кралското семејство да носат странски брендови, но сепак политичката коректност вели дека треба да му се даде предност на сопствената, британска. Затоа, со текот на времето, гардеробата на Меган Маркл станува се помалку и помалку Каролина Херера, Оскар де ла Рента, Прада, Д & Г, Диор и Живанши, а се повеќе и повеќе англиски брендови: Барбери, Александар Меквин, Стела Макартни, Шарлот Елизабет, Маркс и Спенсер.

 

 

 

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com