Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Во експлозијата во Париз загинаа четири луѓе, десетици повредени

0

Најмалку четири луѓе, меѓу кои двајца пожарникари, загинаа во експлозија во пекарница во центарот на францускиот главен град, Париз.

Властите велат дека експлозијата била предизвикана од истекување на природен гас. Во инцидентот се повредени 47 луѓе, од кои 10 се во критична состојба.

Околу 200 пожарникари биле испратени да го изгаснат пожарот и да ги евакуираат луѓето од блиските згради, изјави за новинарите министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастанер.

Париз со зголемена готовност го очекува деветтиот протест на „жолтите елеци“. Делови од центарот на градот се затворени со полициски барикади.

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com