Бугарија се откажа од Евросонг, им било скапо, ние гајле си немаме

0

Бугарија нема да учествува оваа година на Евровизија поради финансиски причини. Ова го соопштил бугарскиот национален сервис БНТ, а го има и на официјалниот сајт на Евровизија.

„Со тага ви соопштуваме дека Бугарија нема да учествува на Евровизија. Оваа одлука се базира на финансиски причини, бидејќи, според менаџментот на сервисот, трошоците на проектот далеку ги надминуваат финансиските капацитети на БНТ“ – се вели во соопштението.

Нашата земја оваа година ќе ја преставува пејачката Тамара Тодевска, за која се ангажирани дури тројца автори за да и ја направат песната. Македонија, со години наназад од таму се враќа со лош пласман.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com