Бројот на жртви од пожарите во Калифорнија се искачи на 74

0

 

Во Калифорнија бројот на жртви на шумските пожари расте: 74 лица веќе умреле. Повеќе од илјада се водат за исчезнати. Полицијата објави дека имало многу случаи на грабежи во државата – неколку вооружени разбојници биле притворени.

Огнот, кој добил име “Камп”, е локализиран. Но, областа опфатена од него сеуште изнесува 59 илјади хектари. Ова е најголемиот пожар во земјата во изминатите сто години.

Share.

About Author

Остави коментар

Skip to toolbar

Powered by themekiller.com