Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

БМВ го покажа беспилотниот мотоцикл (ВИДЕО)

0

Одделот за моторцикли на BMW Motorrad го демонстрира својот работен прототип за електронски асистент за машини со две тркала на изложбата CES во Лас Вегас.

Автоматскиот јавач (ARA) е инсталиран на моторот BMW R 1200 GS. Во видеото гледаме како тој, без возач на него, оди на паркингот, вешто маневрира, виртуозно изведувајќи специјални техники.

Програмерите велат дека целта на системот ARA е да ја подобри динамиката и брзината на реакцијата и да го поддржи возачот во тешки ситуации. Иако за време на демонстрациите мотоциклот прави сè сам, системот треба да работи исклучиво со жив пилот.

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com