Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ICON A5 – мошне скапа играчка!

0

ICON A5 е едномоторен авион – амфибија, кој се произведува од американската компанија ICON Aircraft.

Првиот модел имаше свое деби во јули 2008 година, а за оваа, пристигнува со одредени модификации. Неговиот „труп“ е комплетно од јаглеродни влакна и има автоматско подвозје, придвижуван од мотор Rotax 912. Во кабината има место за две лица. Опремен е со два „итни“ падобрани и во состојба на принудно слетување е способен да избегне сериозни оштетувања. Има систем за максимално стабилно движење по вода. Се смета дека може да биде паркиран како јахта.
Неговата максимална брзина е 194 km/h, а втономијата изнесува 556 километри. Има GPS со интегриран панел за паркирање, а внатрешноста на кабината е креирана така што потсетува внатрешноста на автомобил.

Цената на таков авион достигнува до 247.000 долари.

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com