Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ЛИСТА НА ЈАДЕЊЕ ЗА ДОБРА НОЌ

0

Не е чудно во есен да имате несоница.Но, со правилна исхрана,можете да го спречите тоа.

Последниот дневен оброк кој содржи комплексни јагленохидрати,на пример интегрален леб,пециво,житарки или инегрални крекери ќе го зголеми нивото на серотин,неуротрансмитер кој го поттикнува спиењето.

Благо заспивачки учинок ќе се ‘‘зголеми‘‘ и со храната богата со аминокиселини како мисриркиното месо,туната,млекото,јогуртот,бананата.Магнезиумот и витаминот Б секогаш се добредојдени за полесно доаѓање на сонот.

На сите им е јасно дека пред спиење треба да се избегнува кафето,но будни ќе Ве остават и чоколадото,сирењето,маслинките,сувомеснатите производи и алкохолот.

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com