Лековитото дејство морковите

0

– Морковот се користи за задоволување на организмотсо витамин А. За 24 часа доволно е да се изедат 18-20 грама сирови моркови. Најдобро во салата, зачинета со билно масло.

– Иако немаат карактеристики и мирис како кромидот и лукот, морковите содржат фитонциди и поради тоанги уништуваат микробите во усната шуплина, доколку изедете неколку парчиња морков.

– Морковите и сокот од нив се користат во диетите. При запек и хемороиди се препорачува наутро да се пие на гладно 150-200 мл сок од моркови. На малите деца им се дава по една супена лажица сок наутро и навечер.

– За прочистување на урината и камењата во мочниот меур, неколку месеци се пие 3-4 пати на ден по една супена лажица сок од моркови измеѓан со мед.

– Против кашлица и губење на гласот се пие исто така сок од моркови со мед.

– Против хемороиди многу добро делува чај од листовите од морков.

– Смрзнатиците и изгорените места, гнојните рани се премачкуваат со свежа кашичка од моркови.

– Против хронични коронарни заболувања, морковите се исклучително полезна храна.

– Против слабокрвност и општа малаксалост, добро делува свежо приготвен сок од моркови.

– Првите денови при инфаркт на миокардот се препорачува сок од моркови.

– Значителни успеси се постигнати и кај лекувањето на некои проблеми со желудникот и цревата токму со сокот од моркови.

– Морковот го поттикнува телесниот развој кај, децата и ја зголемува отпорноста на организмот, кај инфективните болести, а се користи и против глисти кај децата.

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com