Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Кен Блок со 1.400 „коњи“ за обновениот Hoonicorn

0

Шоуменот и рели пилот – Кен Блок, не престанува да не восхитува со своите дела. Помалку од еден месец по појавата на деветтата серија на Gymkhana, тој веќе е подготвен со нешто ново и импресивно.

За седмата епизода на серијалот, тој создаде еден Mustang наречен Hoonicorn кој дефинитивно беше импресивен – 845 атмосферски коњски сили со V8 мотор Roush Yates, цевки на шасијата од поранешен автомобил од сериите NASCAR и 4х4 погон позајмен од раликрос машините и создадено од истата компанија – Sadev, а сето тоа беше имплементирано од ASD Motorsports.

hrd_2425
Очигледно ова не беше доволно и Блок реши да „вметне“ 1400 коњски сили со помош на пар турбополначи од Garett. Се разбира тие доведоа и до многу други промени на моторот и преносот, бидејќи само може да се замисли колкав е вртежниот момент?!

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com