Електромобилот на Faraday Future подготвен

0

Многу новосоздадени компании се борат да лансираат сопствен електричен автомобил, но малку од нив ја постигнуваат целта. Една од оние кои се на чекор од успехот секако е Faraday Future.

Потврда за тоа секако е сторијата од производствениот комплекс во близината на Лас Вегас, во Невада. Формите зборуваат за малку помал од Tesla Model X кросовер. Дизајнот повеќе потсетува на автомобил со мотор со внатрешно согорување, што е и главната цел на творците, бидејќи ќе се прифати многу полесно од клиентите. Тестовите од патеката Сонома потврдуваат добри перформанси на новината, што истовремено најавува многу силен конкурент на автомобилот на Елен Маск.

faraday-future-suv-teaser-hero
Премиерата на автомобилот се планира на овогодинешниот технолошки саем CES во Лас Вегас, на почетокот на следната година, а меѓувреме очекуваме многу информации.

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com