Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ДЕСЕТ ПРЕХРАМБЕНИ ПРОДУКТИ ШТО ГО ЧИСТАТ ЦРНИОТ ДРОБ И ГО ЗАБРЗУВААТ СОГОРУВАЊЕТО НА КАЛОРИИТЕ

0

Во текот на животот што и да изедеме и испиеме поминува низ црниот дроб.Токму поради тоа овој орган ги трпи и ги впива сите наши лоши прехрамбени навики и со својата работа го штитат нашето тело.Сакате ли д направите добра работа за своето тело, а со тоа и за својот црн дроб .Дознајте како да го одржите здрав и со што да го исчистите.

Прехрамбени продукти кои го чистат црниот дроб:

1.Лук – го поттикнува создавањето на ензими,кои му помагаат на телото да ги исфрли токсините.

2.Лимун, портокал,цитрон- богати се со витамин Ц и се силен антиоксиданс,кој му помага на црниот дроб побрзо да ги апсорбира штетните работи.

3.Цвекло и морков– богати се со флавоноиди и бета каротин.Го стимулираат црниот дроб и ја подобруваат неговата работа.

4.Зелен чај– ова е силен антиоксидант кој го чисти организмот.

5.Зелен лиснат зеленчук-спанаќ,кел,блитва и зелена салата многу добро влијаат на неутрализирање и исфрлање на токсините од крвниот состав.

6.Ананас-преполн е со Ц витамин и делува како природен диуретик,кој телото го ослободува од токсини.

7.Нане-листовите од нане делуваат како силен антиоксиданс.

8.Ѓумбир-многу моќен антиоксиданс кој го забрзува метаболизмот и помага на исфрлање на маснотиите од телото.

9.Ореви-содржат голема количина на Омега 3 масни киселини и амино киселини,кои го забрзуваат процесот на детоксикација.

10.Зелка-како брокулата и карфиолот,зелката силно делува на ензимите на црниот дроб,и ја регулираат и абрзуваат неговата работа.

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com