Бум! – McLaren P1 GTR!

0

Светот на автомобилите постојано се развива и некои од производителите имаат едниоставно потреба да „експлодираат“ и да ги остават сите без здив?!

Кај Англичаните од McLaren, сепак, тоа е наследно – по лансирањето на F1 во 90-тите, тие прескочија неколку скалила, во однос на другите, на кој им беше потребно многу време да ги стигнат. Ова доведе и до фактот дека сите очекуваат од нив кога ќе лансираат нов модел, порано или подоцна, повторно да се надминат себеси. Тоа се случи неодамна со моделот P1, кој за разлика од F1 има конкуренти во Porsche 918 Spyder и LaFerrari кои ја формираа „Светата Хипер Тројка“, но сега има само еден ривал. Имено, сега имаме две од „најдобри верзии“, со моќ од над 900 коњски сили. Едниот е италијанскиот FXX-K, а другиот P1 GTR.

Англиската изведба пристигнува со 1.000 коњски сили и со тежина од само 1.345 килограми. Најинтересно за него е дека ако сакате, тој може да биде претворен во легален за патиштата хипер болид наречен P1 LM.

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com