Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

БОГАТСТВО СТАРО 4500 ГОДИНИ:ВОЛШЕБНА СУПА ЗА СЛАБЕЕЊЕ

0

Ако сте во потрага за хранливо јадење кое ќе Ви помогне да ослабите, а во исто време и да го чува Вашето здравје,тогаш оваа супа е вистински избор за Вас.

Прехрамбениoт продукт коj е во голема мерка застапен и во Ayurvedata,благодарение на бројните благотворни својства се нарекува  mungo грав.Тоа е исклучително хранлива мешунка со зелена боја.

Често се користи за детоксикација на организмот и е одлична за варење на храната,а ако сакате да ослабите дефинитивно мора да го имате во својата листа на јадење.

Еве го рецептот на супата:

Состојки:

200 грама mungo грав

2 чешниња лук

1 лажица масло од сончоглед

.1/2 шолјичка листови од коријандер

1 ловоров лист

1 мала лажичка свежо изрендан ѓумбир

половина мала лажичка куркума во прав

3 лажици сок од лимон

 

Начин на подготовка:

 

1.Покиснете го гравот дааотстои во вода преку ноќ.

2.Прецедете го,прелијте го со 1 литар вода,ставете ловоров лист и оставете го да зоврие.Потоа во гравот додадете го исечканиот лук,сол, куркума и оставете го сето ова да врие две до три минути.Потоа додадете ги останатите зачини освен сокот од лимон и варете околу 40 минути.

3.На крајот во супата доддете сок од лимон и послужете ја.

Mungo гравот можете да го најдете во сите продавници за здрава храна.

Share.

About Author

Остави коментар

Powered by themekiller.com